Blog

Alparslan Türkeş, Atatürk Resmini İndirmeye Çalışan İngiliz Subaya Ne Yaptı?

Rüştiyedeyken sınıf arkadaşının Alparslan Türkeş’le geçen günlerinden bir anısı:

Türkeş’in ortaokul yıllarındaki sınıf arkadaşıdır Ahmet Munis Bey. Otobüs Lefke’ye doğru yol alırken Türkeşli yılları yeniden yaşıyormuş gibi anlatmaya başlar:

“- Ortaokuldayız. Müdürümüzün tayini çıkmıştı, nereye gitti bilmiyoruz?. Yerine yeni bir İngiliz müdür geldi. Çam yarması gibi derler ya, işte öyle bir İngiliz. Sınıfa girdiği gün bizi şöyle bir iyice süzdü, süzdü, sonra gözü dolabın üzerindeki ipe asılı Atatürk’ün resmine takıldı… Yüzü buruştu, rengi değişti..”

Ahmet Munis Bey bir an duraklar ve devam eder:

“- Çam yarması İngiliz Müdür dişlerini sıkarak bize döndü, eli ile Atatürk’ün resmini işaret ederek, ‘Çabuk şu resmi indirin’ diye bağırdı.”

“- Hepimiz uyuşmuş gibiydik. Kimse yerinden kımıldayamıyordu. İngiliz Müdür aynı cümleyi üç defa tekrarladı fakat Atatürk’ün resmini indirmek için yerinden kıpırdayan bir Türk evladı olmadı. ‘İndirin şu resmi’ cümlesini son defa tekrarlayınca Türkeş kalktı ve İngiliz’e bağırdı:

‘- Bize o resmi kimse indirtemez. Cesaretin varsa sen indir de görelim!’

İngiliz müdür öfkeden kıpkırmızı olmuştu. O çam yarması vücuduyla yay gibi fırlayarak bir sandalyeye çıktı ve ipi kopardı ki, daha inmesine fırsat kalmadan Türkeş yerinden fırladı sandalyeyi hızla iterek İngiliz’i yere düşürdü. Sonra bize döndü,

‘Çabuk olun, tutun ayaklarından’ diye bağırdı. Biz de söyleneni yaptık, müdürü karga tulumba Türkeş’le tutarak pencereden aşağı savuruverdik…”

Dr.Fikret Alkan

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Türk Dünyası olarak; Gökalp’lere, Togan’lara, Galiyev’lere, Nuri ve Enver Paşa’lara, Ömer Sefyettin’lere, Atsız’lara, Akçura’lara, Gaspıralı’lara Serdengeçti’lere, Türkeş’lere, Göngör’lere, Cengiz Dağcı’lara, Kırımoğlu’lara, Osman Batur’lara, Elçibey’lere, Aytmatovlara… Yüreği ve şuuru ile “Türkistan” diye diye yaşayanlara hasret kaldık.

  2. “Deliler” filmini izlerken Başbuğumuz Türkeş’in “Bizim, kendi menfaatini düşünmeyen deliler olduğumuzu bilin, biz vatan için, millet için memleket için her fedakârlığı göze alan deliler topluluğuyuz ve bununla gurur duyuyoruz.” sözü de aklıma geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu