Kitap & Alıntı

Mustafa Çokay Sözleri

“Anavatanıma geri dönüp ona ulaşmaya çalışıyorum. Bu yüzden rütbemi korumak için mücadele ediyorum.”

“Bireylerin yüce ulusal ideallerine güveniyoruz.”

“Biz aslında büyük bir güce sahibiz, bu güç, Türk iş birliğidir… Yahudiler, ‘Varşova’da bir Yahudi’nin dişi ağrısa Amerika’daki Yahudi’nin çenesi sızlar.’ diyor. Bunun gibi biz de ‘Bir Türk soylu azap çekse bütün Türkler aynı acıyı paylaşır.’ demeliyiz.”

“Biz bağımsız Türkistan’ımız için gerekli bütün unsurları genç nesilden ümit etmekteyiz.”

“Bizim maksadımız yalnız Türkistan’ın değil, bütün Türk ülkelerinin, bütün Türk halkının dost olarak kendi aralarında birlik ve kardeşlik içinde yaşamaları ve dış düşmanlara karşı kendisinin ve hükümetinin güçlü olduğunu göstermesidir. Ülkümüze ulaşacağımıza, taleplerimizi yerine getireceğimize imanımız yüksek ve güçlüdür.”

“Elbette Türk devletlerimizi kademeli olarak Sovyet Rusya ve Rusya’dan ayırmayı hedefliyoruz. Ulusal hedefimiz, milli hayalimiz. Sadece bu fikir için hizmet ediyoruz. Tüm ulusal güçleri evimizin içinde ve dışında birleştirmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.”

“Halkının kanı bir, dili bir, dini bir, maksadı bir. Türkistan’ın maksadı: kendi kurtuluşu olan millî hükümetini kurarak serbest olmak ve bağımsız bir hükümet olarak yaşamaktır. Halkı çoktandır bu işe sarılmış çalışmakta ve kan dökerek savaşmaktadır. Ümidimiz güçl ve devletimizin geleceğine inanıyoruz.”

“Hepimizin içtenlikle ve yapmaya cesaretli olduğu şeylerden biri, Rus proletaryası diktatörlüğümüzden kurtulmak. Tüm vatandaşlarımız için bu ulusal hedef adına bir ve aynı olmaya teşvik ediyoruz.”

“Her Türk’ün iki vatanı vardır: Birincisi kendi doğduğu topraklar, ikincisi Türkiye’dir.”

“Köle kalamayız. Ülkemizin özgürlüğünü alıyoruz.”

“Maksadımıza ulaşacağız, aksi halde halimiz haraptır. Yok oluruz. Dağılırız. Yok olmamak için, dağılmamak için güçlerimizi birleştirip omuz omuza verip birbirimize yardım ederek yaşamalıyız. Aksi halde geleceğimiz karanlıktır. Bunu unutmamalıyız.”

“Milli ruhu olmayan bir millet bağımsız olabilir mi? Tarih görmedi ya da bilmiyoruz. Milli kurtuluş, milli ruhun sonucudur. Milli ruhun kendisi de milli kurtuluş ve bağımsızlık bağlamında gelişir.”

“Öncelikle, birliğimizi, Türk birliğimizi birleştirelim. Rus emperyalizmine karşı güçlü bir merkez yaratalım ve Rusya’nın Rusya’daki gözenekli ulusal birliğinin kaybı için mücadele eden diğer ulusların ulusal cephesi ile birlikte çalışalım. Rus emperyalizmiyle mücadele eden milliyet, din, ırk ve cephelerin partisine karşı savaşmayalım. Sadece bu yol bizi ulusal kurtuluşa götürebilir… Ayrıca tüm yollar aldatıcı, kapalıdır… Sadece iç birliklerini güçlendirebilen uluslar bağımsızlıklarını elde edebilirler. Ve onu koruyabilir.”

“Pasaport bir “millet” vermez, “etnik köken”i değiştiremez. Bir pasaport sadece pasaport sahibinin veren hükümete bağlı olduğunu gösterir.”

“Sadece iç birliklerini güçlendirebilen uluslar bağımsızlıklarını koruyabilir ve koruyabilirler.”

“Sadece milletin yararına olan milletin yararına olan öz bağımlılıklarını feda edebilenler gerçek bir ulusal vatansever ve faydalı bir millet olabilir.”

“Siz, Almanlar, kendinizi “Avrupa’nın en kültürlü insanları” olarak görüyorsunuz. Kendi kültürüm varsa, mahkumların acılarını görmeni istiyorum. XX. Yüzyılda yaşayan Cengiz Han’ın on üçüncü yüzyıldaki kötülüklerini geçebilirsiniz. İnsanların kültürünü anlatmaya hakkınız yok. Ancak, bana bir “atış” veya “geçme” cezası verirseniz, itirazım yok. Böyle bir kültürel toplumda yaşamak yerine ölmek daha iyidir.”

“Sizlerin birleşmeniz, sizlerin birbirlerinize destek olmanız milletimizin mutluluğuna hizmet edecektir. Bunu unutmayın! Hepimizin kıblesi kendi öz vatanımız, ülkemiz Türkistan olmalıdır. Türkistan için ölmek, Türkistan için can vermek hepimize bir amaç, bir mukaddes vazife olmalıdır. Bunu unutmamalıyız.”

“Sovyet ulusal politikası bizi “çekiç” ile ezdi ve “hasat etti” bizi.”

“Türk bağımsızlığının destekçileri olarak bizler, ülkemizin iradesine ve halkımıza, Türkistan’ın kurtuluşu için savaşıyoruz. Türkistan halkı için başka bir yol yoktur. Artık yok ve artık olmayacak… Amacımız, milli niteliklere sahip olacak şekilde Türkistan’da bir devlet yapısı oluşturmak. Ancak o zaman halkımız topraklarının gerçek sahipleri olacak.”

“Türkistanlılar Türkçüdürler. Çünkü Türk’türler. Onlar için Türkçülük de Türklükleri kadar tabiidir. Onlar, kendi memleketlerinde bu birlik esasında hareket edecekleri gibi, tabii coğrafi birlik dışında kalan soydaş-millettaşlarını aynı tabiilikle benimserler. Onların sevinç ve kaygılarını öz kardeş gibi paylaşırlar.”

“Millî rûhun temeli millî dildir.”

“Yabancı hakimiyetten kurtulmanın ilk adımı yabancı ülkelere tahıl bağımlılığından kurtulmaktır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu